Časté dotazy

 

Jdu na odběr poprvé, musím se objednávat? Co s sebou?
Na odběry neobjednáváme. Pokud k nám jdete prvně, je lepší přijít dopoledne (nejdéle do 10 hod) a vynechat páteční odběry. S sebou je nutné mít pouze občanský průkaz (nebo jiný průkaz totožnosti s fotkou) a kartičku zdravotní pojišťovny (musíte mít českou pojišťovnu). Zprávu od praktického lékaře nepotřebujete, pouze – pokud se s něčím léčíte – vezměte zprávu z poslední kontroly.

Je možné se na odběr objednat na určitou hodinu?
Na odběry plné krve neobjednáváme.

Neznám svou krevní skupinu, chtěl bych přijít darovat. Je to možné?
Krevní skupinu vyšetříme u nás, klidně přijďte.

Jaké jsou intervaly mezi odběry plné krve?
Pro ženy 4 měsíce, pro muže 3 měsíce.

Můžu se před odběrem najíst?
Ano, je ideální si dát menší snídani, něco sladkého. Naopak je dobré se vyhnout tučnějším jídlům. Pokud čekáte v čekárně delší dobu a cítíte, že už začínáte mít hlad, nebo jste nestihli doma posnídat, u nás je možnost si něco k jídlu zakoupit. Není dobře jít na odběr nalačno!

Přišla mi pozvánka na termín, který mi nevyhovuje / jsem nemocný / byl jsem v cizině atd., nemůžu se dostavit k odběru.
Z odběru se nemusíte omlouvat, přijdete, až to bude možné.

Nepřišla mi pozvánka na odběr, nutný interval mezi odběry již uplynul. Mohu přijít darovat?
Na odběr smíte přijít i bez pozvánky. Zde na stránkách je aktualizovaný stav našich krevních skladů, kde vidíte, jakou krevní skupinu zrovna potřebujeme a jaké máme dostatek.

Ztratil jsem potvrzení do daní o odběru. Je možné je vystavit znovu?
Ano, je to možné. Musíte se osobně dostavit na Transfuzní oddělení a požádat v evidenci o dodatečné potvrzení. Tato nezasíláme emailem. 

Mám onemocnění štítné žlázy, mohu darovat?
Se zvýšenou funkcí štítné žlázy darovat nelze, ani pokud neberete léky. Se sníženou funkcí darovat lze, pokud s tím souhlasí Váš endokrinolog a pokud máte onemocnění stabilní - tzn. berete léky alespoň 2 roky, nemění se Vám často síla léku. S sebou na odběr vezměte určitě zprávu z poslední kontroly.

Bral jsem antibiotika, za jak dlouho mohu přijít darovat?
Po léčbě antibiotiky (patří sem např. i zánět spojivky léčený antibiotiky) je nutné udělat pauzu jeden měsíc.

Prodělal jsem operaci v celkové anestezii, kdy můžu přijít na odběr?
Je potřeba vyčkat šest měsíců od výkonu v celkové anestezii.

Jak dlouho mám čekat po drobném chirurgickém zákroku, který byl pouze v lokálním umrtvení?
Stačí vyčkat zhruba 14 dní po vyndání stehů, rána musí být suchá, čistá, bez známek zánětu.

Mám alergii, mohu darovat?
K odběru musíte být měsíc ZCELA BEZ ALERGICKÝCH PROJEVŮ. Chronicky užívané léky (tj. užívání měsíc a déle) proti alergii - antihistaminika nebrání odběru, pokud NEMÁTE projevy alergie. Darování není vhodné po jednorázovém užití léků v posledním měsíci.

Je možné uskutečnit odběr vleže?
Všechny dárce odebíráme na lehátku vleže.

Za jak dlouho mohu přijít po odstranění přisátého klíštěte?                                                                                                                                                                                                                                Za 4 týdny, pokud se neobjevily komplikace (horečka, zarudnutí kůže - v tomto případě navštivte praktického lékaře, při onemocnění Lymeskou boreliozou je pauza k darování 6 měsíců od uzdravení, při onemocnění klíšťovou encefalitidou můžete přijít za 1 rok od uzdravení. Nutno přinést zprávu od lékaře)

Je možné darovat, když jsem v pracovní neschopnosti?  V pracovní neschopnosti darovat nelze.

Je možné být dárcem nebo darovat na více pracovištích? Například být dárcem zároveň na transfuzním oddělení a plazmaferetickém centru nebo chodit darovat na dvě transfuzní oddělení?                                                                                                                                                                                                     Je vhodné, aby pravidelní dárci krve nestřídali odběry v různých transfuzních odděleních, ale chodili do jednoho zařízení: některé transfuzní přípravky se totiž ke klinickému použití uvolňují až po opakovaném vyšetření dárce, tedy až po 2. odběru (plazma je "v karanténě" 6 měsíců). Výhodné je i sledování zdravotního stavu na tomtéž pracovišti pravidelně po každém odběru.

Podporují nás

Spolupracují s námi

Jak se k nám dostanete

17. listopadu 2479/12
301 00, Plzeň 3-Jižní Předměstí

Jak to u nás funguje