Časté dotazy

Dnes je nejvíce potřeba krve: B+, 0-, A-, B-
dále je potřeba krve 0+, A+, AB+
85%
78%
53%
93%
61%
57%
47%
130%
stav krevních skladů k 22.11.2024

 

Jdu na odběr poprvé, musím se objednávat? Co s sebou?
Na odběr se můžete objednat v rezervačním systému na úvodní straně PRO DÁRCE, do poznámky uveďte, že jdete na odběr poprvé. Pokud k nám jdete prvně, je lepší přijít dopoledne (nejdéle do 10 hod) a vynechat páteční odběry. S sebou je nutné mít pouze občanský průkaz (nebo jiný průkaz totožnosti s fotkou) a kartičku zdravotní pojišťovny (musíte mít plně hrazenou péči v ČR). Zprávu od praktického lékaře nepotřebujete, pouze – pokud se s něčím léčíte – vezměte zprávu z poslední kontroly.

Kdy mohu na odběr po očkování?
Na odběr je obecně možné přijít 4 týdny po očkování, po vybraných očkováních je možné přijít již 2 týdny po aplikaci (např. po mRNA vakcíně). Po očkování proti neštovicím jsou 2 měsíce pauza.

Je možné se na odběr objednat na určitou hodinu?
Ano. Můžete se objednat v rezervačním systému na úvodní straně PRO DÁRCE.

Neznám svou krevní skupinu, chtěl bych přijít darovat. Je to možné?
Krevní skupinu vyšetříme u nás, klidně přijďte.

Jaké jsou intervaly mezi odběry plné krve?
Pro ženy 4 měsíce, pro muže 3 měsíce.

Můžu se před odběrem najíst?
Ano, je ideální si dát menší snídani, něco sladkého. Naopak je dobré se vyhnout tučnějším jídlům. Pokud čekáte v čekárně delší dobu a cítíte, že už začínáte mít hlad, nebo jste nestihli doma posnídat, u nás je možnost si něco k jídlu zakoupit. Není vhodné jít na odběr nalačno!

Přišla mi pozvánka na termín, který mi nevyhovuje / jsem nemocný / byl jsem v cizině atd., nemůžu se dostavit k odběru.
Z odběru se nemusíte omlouvat, přijdete, až to bude možné. Pokud jste si ale rezervoval(a) termín, prosíme o jeho včasné zrušení.

Nepřišla mi pozvánka na odběr, nutný interval mezi odběry již uplynul. Mohu přijít darovat?
Na odběr smíte přijít i bez pozvánky. Zde na stránkách je aktualizovaný stav našich krevních skladů, kde vidíte, jakou krevní skupinu zrovna potřebujeme a jaké máme dostatek.

Ztratil jsem potvrzení do daní o odběru. Je možné je vystavit znovu?
Ano, je to možné. Můžete o dodatečné potvrzení požádat osobně na Transfuzním oddělení v evidenci (preferujeme), nebo požádat emailem. 

Mám onemocnění štítné žlázy, mohu darovat?
Se zvýšenou funkcí štítné žlázy darovat nelze, ani pokud neberete léky. Se sníženou funkcí darovat lze, pokud s tím souhlasí Váš endokrinolog a pokud máte onemocnění stabilní - tzn. berete léky alespoň 2 roky, nemění se Vám často síla léku. S sebou na odběr vezměte určitě zprávu z poslední kontroly.

Bral jsem antibiotika, za jak dlouho mohu přijít darovat?
Po léčbě antibiotiky (patří sem např. i zánět spojivky léčený antibiotiky) je nutné udělat pauzu jeden měsíc.

Prodělal jsem operaci v celkové anestezii, kdy můžu přijít na odběr?
Je potřeba vyčkat čtyři měsíce od výkonu v celkové anestezii.

Jak dlouho mám čekat po drobném chirurgickém zákroku, který byl pouze v lokálním umrtvení?
Stačí vyčkat zhruba 14 dní po vyndání stehů, rána musí být suchá, čistá, bez známek zánětu.

Mám alergii, mohu darovat?
K odběru musíte být měsíc ZCELA BEZ ALERGICKÝCH PROJEVŮ. Chronicky užívané léky proti alergii (tj. užíváné měsíc a déle) nebrání odběru, pokud NEMÁTE projevy alergie. Darování není vhodné po jednorázovém užití léků v posledním měsíci.

Je možné uskutečnit odběr vleže?
Všechny dárce odebíráme na lehátku vleže.

Za jak dlouho mohu přijít po odstranění přisátého klíštěte?
Za 4 týdny, pokud se neobjevily komplikace (horečka, zarudnutí kůže, zvýšená únava apod.). V případě komplikací, navštivte praktického lékaře. Při onemocnění Lymeskou boreliózou je pauza k darování 6 měsíců od uzdravení, při onemocnění klíšťovou encefalitidou můžete přijít za 1 rok od uzdravení. Nutno přinést zprávu od lékaře.

Je možné darovat, když jsem v pracovní neschopnosti?
V pracovní neschopnosti darovat nelze.

Je možné docházet darovat na více pracovišť zároveň?
Je vhodné, aby pravidelní dárci krve chodili pouze do jednoho zařízení. Některé přípravky vyrobené z odběru plné krve se totiž ke klinickému použití (tzn. pro pacienty) uvolňují až po opakovaném vyšetření dárce, tedy nejdříve po druhém odběru. Dále je důležitá kontinuita sledování zdravotního stavu, přehled o trvání intervalů a podobně. Vyberte si prosím pouze jedno zařízení a to navštěvujte, v případě přechodu na další pracoviště je nutné, aby šlo o dlouhodobou změnu. Na novém odběrovém místě sdělte, kam jste docházel v minulosti.

 

Podporují nás



 

Spolupracují s námi